logo OZZPiP

OGÓLNOPOLSKI ZWIĄZEK ZAWODOWY
PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

ZARZĄD REGIONU LUBELSKIEGO

ilustracja do artykułu

Nursing Now - Polska

Takim hasłem rozpoczęło się dzisiaj spotkanie inauguracyjne w Ministerstwie Zdrowia.

Dzisiaj dzień, ale przed nami cały ROK, zgodnie z ogłoszonym przez WHO, że rok 2020 jest rokiem Pielęgniarki i Położnej. Role obydwu zawodów podkreślała Pani Greta Kanownik (pielęgniarka) Dyrektor Departamentu pielęgniarek i położnych w Ministerstwie Zdrowia – choć nas pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych nie trzeba przekonywać.

Pielęgniarstwo i położnictwo to zawody od lat niedocenione, a wykonują BARDZO ODPOWIEDZIALNĄ pracę na rzecz zdrowia ludzi na całym świecie. Młodzi adepci zawodu maja marzenia, które dzisiaj przedstawili. Marzenia można powiedzieć – to nasze marzenia, kiedy rozpoczynaliśmy pracę 30-40 lat o pracy w zespole interdyscyplinarnym, o godności i miejscu w systemie ochrony zdrowia, o prestiżu zawodu, o pięknej pracy na rzecz drugiego człowieka. Jednak rzeczywistość jest inna, szorstka dla pielęgniarek i położnych, czasami okrutna kiedy nasze szanse na poprawę warunków płacy i pacy napotykają coraz większy opór ze strony naszych pracodawców, kiedy nasza praca jest niezauważalna wśród społeczeństwa i wytwarza się wiele negatywizmu wokół nas. Obecnie mamy zapaść – bo nie ma pielęgniarek, nie ma położnych, a sam nawet najbardziej konstruktywny dialog w Polsce i opracowana i przyjęta przez Rząd „Polityka na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” nie da oczekiwanego efektu, kiedy tego nie zrozumie Polski pracodawca. Potrzebne wspólne działania, zdecydowane działania, szybkie działania, aby zatrzymać wykształcona kadrę w Polsce, aby młode pokolenie chciało się kształcić w tych zawodach.

I może tak przyziemnie, ale najważniejszym czynnikiem zachęty jest wynagrodzenie – niestety jest to ciągła i nieustanna walka. Drugim ważnym elementem zachęty są warunki pracy – i wciąż nierespektowane normy zatrudnienia. Oczekujemy, że rok 2020 będzie rokiem przełomowym a nasze wynagrodzenia będą na oczekiwanym poziomie, normy zatrudnienia będą przestrzegane przez wszystkich pracodawców, a urlopy szkoleniowe chętnie udzielane (nie blokowane), a kwalifikacje uznawane.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przedstawia w dniu inauguracji list do pracodawców i osób decyzyjnych. Można to nazwać: Kodeks dobrych praktyk dla dyrektorów szpitali - dajemy dobre wzorce, respektujemy prawo

 

Bernarda Machniak
Przewodnicząca OZZPiP Regionu Lubelskiego

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

2020-02-05 [BM]

duża czcionka żółte litery na czarnym tle czarne litery na żółtym tle białe litery na czarnym tle kolory domyślne


Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się w jakim celu są używane z naszej polityki prywatności